Profil katedry
Katedra marketingu, obchodu a svetového lesníctva vznikla ako samostatná katedra na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene dňa 1. júna 1997 a patrí k najmladším katedrám na Technickej univerzite. Hlavná činnosť katedry je orientovaná na problematiku marketingu a medzinárodného marketingu, výskumu trhu, obchodu a obchodnej politiky, projektového a inovačného manažmentu, obchodu s drevom a výrobkami z dreva, svetových zdrojov drevnej suroviny. V súčasnej dobe na katedre pracuje jeden profesor, traja docenti, siedmi odborní asistenti, dvaja doktorandi v dennej forme a jedna technická pracovníčka.
V pedagogickom procese katedra zabezpečuje v dennom i externom štúdiu výučbu odborných povinných a povinne voliteľných predmetov. Katedra sa podieľa prioritne na výučbe v nasledujúcich študijných odboroch na Drevárskej fakulte a univerzitnom študijnom programe:
- Ekonomika a manažment podnikov v drevospracujúcom priemysle
- Drevárske inžinierstvo
- Manažment drevárskej a nábytkárskej výroby
- Dizajn nábytku a interiéru
- Ekonomika a manažment prírodných zdrojov
Na drevárskej fakulte je obsahová náplň predmetov zameraná na marketing, medzinárodný marketing a obchod, obchod a obchodnú politiku, riadenie inovácií, náuku o predaji, nástroje komunikačnej politiky, výskum trhu, obchod s drevom a výrobkami z dreva, podnikateľskú etiku, stratégiu obchodnej firmy, medzinárodnú obchodnú politiku a obchod s drevom, obchodné a pracovné právo, drevárske komodity, svetové zdroje drevnej suroviny, svetové lesníctvo a drevárstvo. Na lesníckej fakulte má katedra bohatú históriu vo výučbe, ktorá je zameraná na problematiku svetového lesníctva a obchodu s drevom a produktmi lesa. Na fakulte ekológie a environmentalistiky do oblasti marketingu pre ekológov a environmentalistov. Na fakulte environmentálnej a výrobnej techniky katedra zabezpečuje výučbu predmetov z oblasti práva.
Katedra má dlhodobú spoluprácu s praxou a inými univerzitami na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Zamestnanci sú členmi a zástupcami výkonných orgánov domácich a medzinárodných organizácií, ktoré sa venujú problematike obchodu, marketingu a trvalo udržateľnému využívaniu lesných zdrojov. V súčasnosti je vedeckovýskumná činnosť zameraná na oblasť svetových zdrojov a využitia drevnej suroviny, na produkciu dreva, tokov dreva a hlavných výrobkov z dreva vo svete v kontexte zelenej ekonomiky, využitie komerčných tropických drevín na Slovensku, možnosti využitia menej známych tropických drevín. V oblasti obchodu je výskum zameraný na európsky trh s drevom, obchodnú politiku jednotného európskeho trhu, cenovú politiku podnikov, obchodnú legislatívu, štruktúru domáceho obchodu s drevom a najdôležitejšie obchodné smery. V oblasti marketingu sa vedeckovýskumná činnosť zameriava hlavne na marketingové analýzy podniku, marketingové rozhodovanie, tvorbu komplexnej ponuky výrobkov pre zákazníkov, komunikáciu a obchodovanie so zákazníkom, výskum trhu, marketingový informačný systém, výrobkové stratégie, rozhodovanie o nástrojoch marketingového mixu a etiky podnikania.
História katedry
Katedry svetového lesníctva sa zakladali na česko-slovenských vysokých školách začiatkom 60. rokov minulého storočia v súlade z celosvetovým trendom poskytovania technickej pomoci rozvojovým krajinám. V roku 1962 bola založená Katedra svetového poľnohospodárstva a lesníctva na Vysokej škole poľnohospodárskej v Prahe, v roku 1965 Katedra obecného a svetového lesníctva a poľnohospodárstva na Lesníckej fakulte v Brne a v tom istom roku Katedra svetového lesníctva a drevárstva na Drevárskej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) vo Zvolene.
Za vedúceho Katedry svetového lesníctva a drevárstva (KSLD) bol menovaný externý spolupracovník VŠLD, zamestnanec Lignoprojektu v Bratislave, doc. Ing. Arnošt Trávnik a za tajomníka katedry Ing. Ján Rís. Katedra začala svoju pedagogickú činnosť v školskom roku 1969/70 prednáškami z predmetu Svetové lesníctvo a drevárstvo pre študentov oboch fakúlt. Prednášky zabezpečovali prof. Ing. L. Dérer (1969 – 71), Ing. J. Rís a externe doc. Ing. A. Trávnik a Ing. K. Grün.
V roku 1970 bola Katedra svetového lesníctva a drevárstva zrušená a pod názvom Oddelenie svetového lesníctva a drevárstva (OLSD) pridelená ku Katedre ekonomiky a riadenia drevárskeho priemyslu na Drevárskej fakulte VŠLD. Od roku 1974 bolo OSLD organizačne pridelené priamo dekanovi Drevárskej fakulty. Vedúcim OSLD bol menovaný doc. Ing. Ján Borota, CSc., ktorý v tejto funkcii zotrval až do svojho dôchodku v roku 1992. Od roku 1992 bol menovaný vedúcim OSLD doc. Ing. M. Šupín, CSc., vtedajší tajomník oddelenia. V roku 1981 bolo OSLD ako samostatný útvar pričlenené na Lesnícku fakultu ku Katedre ekonomiky a riadenia lesného hospodárstva pod názvom Sekcia SLD. V roku 1991 bolo OSLD organizačne znovu pridelené na Drevársku fakultu ako autonómny útvar ku Katedre náuky o dreve a v roku 1995, taktiež ako samostatné oddelenie ku Katedre podnikového hospodárstva Drevárskej fakulty Technickej univerzity (nový názov vysokej školy od 17. 12. 1991). V súlade s novými potrebami a požiadavkami spoločnosti sa Oddelenie svetového lesníctva a drevárstva preorganizovalo od 1. 6. 1997 na samostatnú Katedru marketingu, obchodu a svetového lesníctva.
Vo vedeckovýskumnej činnosti sa oddelenie venovalo najmä problematike svetového lesníctva, pestovaniu a hospodárskej úprave tropických lesov a využitiu menej známych tropických drevín v DSP v rámci projektu RVHP, ktoré koordinovalo Československo. V rámci základného výskumu sa riešili úlohy ŠPZV a boli vypracované výskumné správy „Výskum prebierok v umelo zakladaných porastoch Pinus patula v Tanzánii“ (1979), „Zloženie a štruktúra tropických vysokokmenných lesov v niektorých tropických krajinách – Kongo“ (1975), Gabun (1980) a Laos (1982), Kongo (1980), Mexiko (1990), „Rozvoj poľnohospodársko-lesníckeho komplexu v Indii“ (1990). OSLD v rokoch 1975 – 1992 spolupracovalo s Výskumným a vývojovým ústavom drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu v Bratislave na riešení výskumnej úlohy RVHP „Výskum fyzikálnych, mechanických a technologických vlastností menej známych tropických drevín“. Odskúšané boli dreviny Mersawa, Keruing, Okoumé, Yang, Krabak, Ekoune, Yatandza, Wawa, Lati, Andoung, Diambi, Mutenye, Bintangoe, Bubinga, Lauan biely, Lauan červený, Padouk, Awoura, Izombé, Kanda, Naga.
OSLD vykonávalo od druhej polovice 70. rokov do konca roka 1992 funkciu Sekretariátu Sekcie pre lesnícke a drevárske vedy Komisie prezídia ČSAV pre komplexný výskum rozvojových krajín. Predsedom tejto sekcie bol od roku 1982 doc. J. Borota a vedeckým tajomníkom od roku 1987 Ing. M. Šupín, CSc. OSLD sa aktívne podieľalo na organizovaní piatich sympózií Sekcie (1977, 1983, 1985, 1988 a 1990), ktoré sa zaoberali zdrojmi drevnej suroviny v Západnej a Rovníkovej Afrike a v tropickej Ázii, problematikou celulózo-papierenského priemyslu v rozvojových krajinách i racionálnom využití tropického dreva v našom drevospracujúcom priemysle.
Od svojho vzniku bola Katedra marketingu, obchodu a svetového lesníctva v roku 1997 organizačne začlenená na Drevárskej fakulte. Jej vedúcim je od začiatku Dr. h. c. prof. Ing. Mikuláš Šupín, CSc., s prerušením v rokoch 2001 až 2004, keď bola vedením katedry poverená doc. Ing. Anna Zaušková, PhD., z dôvodu vykonávania rektorskej funkcie prof. Šupína.
Hlavná náplň katedry vo výchovnovzdelávacej činnosti bola orientovaná na problematiku marketingu, medzinárodného marketingu, výskumu trhu, obchodu, medzinárodného obchodu, obchodu s drevom a výrobkami z dreva, inovačného manažmentu, svetového lesníctva, svetových zdrojov drevnej suroviny a legislatívy.
V oblasti vedeckého výskumu sa katedra zameriavala na výskum trhu s drevom a výrobkami z dreva, inovačné stratégie v reťazci lesy – drevo v EÚ, modelovanie vplyvu certifikácie, determináciu bariér inovatívnosti MSP, analýzy v oblasti prieskumu trhu s nábytkom a výrobkami z dreva, zloženie a štruktúru tropických lesov, komplexné riešenie e-learningu pre školstvo, na oblasť svetových zdrojov a využitia drevnej suroviny, na produkciu dreva, tokov dreva a hlavných výrobkov z dreva vo svete, využitie komerčných tropických drevín na Slovensku, možnosti využitia menej známych tropických drevín. V oblasti obchodu bol výskum zameraný na európsky trh s drevom, obchodnú politiku jednotného európskeho trhu, cenovú politiku podnikov, obchodnú legislatívu, štruktúru domáceho obchodu s drevom a najdôležitejšie obchodné smery. V oblasti marketingu sa vedeckovýskumná činnosť zameriavala hlavne na marketingové analýzy podniku, marketingové rozhodovanie, tvorbu komplexnej ponuky výrobkov pre zákazníkov, komunikáciu a obchodovanie so zákazníkom, výskum trhu, marketingový informačný systém, výrobkové stratégie, rozhodovanie o nástrojoch marketingového mixu a etiky podnikania.
Medzinárodné projekty boli riešené v rámci 5. a 6. rámcového programu EÚ, projektov TEMPUS, Leonardo da Vinci, Socrates – Erasmus, COST E 44, COST FP 1104. Domáce projekty boli riešené v rámci grantových agentúr APVV, VEGA, KEGA, operačných programov Výskum a vývoj a Vzdelávanie a na základe objednávok hospodárskej praxe.
Od svojho vzniku katedra v rámci vedecko-výskumnej činnosti spolupracovala s podobne zameranými univerzitnými pracoviskami v zahraničí. Výsledky vedecko-výskumnej činnosti boli prezentované na medzinárodných vedeckých konferenciách a kolokviách, medzi nimi na konferencii Marketing a obchod, ktorú KMOSL každoročne organizovala v rokoch 2000 až 2011, a na medzinárodných vedeckých konferenciách WoodEMA, ktorých spoluorganizátorom je dodnes. Za zorganizovanie konferencie WoodEMA Vyhne 2010 a Zvolen 2014 WoodEMA udelila Katedre marketingu, obchodu a svetového lesníctva ocenenie. Okrem organizovania konferencií sa KMOSL v roku 2015 podieľala na organizácii a tvorbe Výstavy fotografií „Tropické lesy Afriky a Ázie vo fotografii profesora Borotu“ pri príležitosti oslavy 90. narodením prof. Ing. Jána Borotu, DrSc., a memoárovej štúdie Z histórie Katedry svetového lesníctva a drevárstva VŠLD vo Zvolene.