Hodnotenie ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov manažmentu lesov v chránených územiach SR na lesné hospodárstvo
ECOFORMAN
ID projektu: APVV-20-0294
Riešitelia: Technická univerzita vo Zvolene
Národné lesnícke centrum
Obdobie: 2021-2025
Ciele projektu
Hlavný cieľ: zhodnotiť ekonomické, sociálne a environmentálne dopady manažmentu lesov v chránených územiach (CHÚ) SR na lesné hospodárstvo a následné odvetvia, ktoré využívajú produkty lesa. Využitím nových poznatkov a postupov hodnotenia vývoja lesných ekosystémov v CHÚ a prostredníctvom návrhov ich diferencovaného manažmentu projekt kvantifikovať rad ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov uplatňovania obmedzení v lesných ekosystémoch CHÚ.
Čiastkové ciele:
- Zhodnotenie stavu a vývoja lesov vo vybraných CHÚ prostredníctvom súboru ukazovateľov vhodných na sledovanie a hodnotenie stavu chránených lesov vrátane biologickej rozmanitosti.
- Navrhnúť zásady diferenciácie starostlivosti o lesy v CHÚ podľa druhu manažmentu (pasívny, aktívny), vrátane ich vplyvu na ukladanie uhlíka v lesných ekosystémoch.
- Získať a vyhodnotiť sociálno-ekonomické a finančné údaje potrebné pre rozvoj ekonomicky životaschopnej ochrany lesných ekosystémov v CHÚ.
- Kvantifikovať dopady uplatňovania zákazov a obmedzení ochrany prírody na lesnícko-drevársky sektor vrátane viazanosti uhlíka vo výrobkoch z dreva pri súčasnom rozsahu CHÚ a s ohľadom na strategické zámery rezortu životného prostredia.
- Vytvoriť znalostnú databázu na podporu rozhodovania v otázkach týkajúcich sa sektorov ochrany prírody, lesného hospodárstva a spracovania dreva.
- Kvantifikovať náklady a straty, ktoré súvisia s uplatňovaním zákazov a obmedzení zákona o ochrane prírody a krajiny a príslušných stratégií.
- Navrhnúť optimálnu veľkosti CHÚ v SR a ich vhodný manažment na základe ekonomických metód hodnotenia efektívnosti a štatistického testovania.
- Kvantifikovať zmeny objemu produkovaného dreva, štruktúry produkcie, tokov dreva a zmien uhlíkovej bilancie vo výrobkoch z dreva v závislosti od spôsobu hospodárenia.
Zhodnotenie stavu a vývoja lesov vo vybraných CHÚ
Vykoná sa vo väzbe na predmet ochrany a stav druhovej rozmanitosti drevín, vekovej štruktúry lesných porastov, objemu uhlíka uloženého v lesoch vrátane odumretého dreva, zdravotného stavu lesných porastov a pod. Využijú sa pritom údaje získané z pozemných zisťovaní (národná inventarizácia a monitoring lesov, opis porastov) v kombinácii s metódami DPZ.
Manažmentu lesov v CHÚ
Navrhnú sa postupy diferenciácie lesných porastov CHÚ na tie, ktorých ochranu je možné zabezpečovať prostredníctvom najvyššieho 5. stupňa ochrany (t. j. bez zásahu) a na tie, pre ktorých ochranu bude potrebné realizovať adekvátne opatrenia, čiže v rámci dnešného 4. a 3. stupňa ochrany a v územiach NATURA 2000. Riešenie tejto úlohy sa zabezpečí na základe zhodnotenia stavu lesných ekosystémov v CHÚ a ďalších podkladových materiálov, najmä metodík rozdelenia CHÚ na zóny ochrany, hodnotenia stavu prirodzenosti lesných ekosystémov a biotopov, informačných vrstiev lesných biotopov a výskytu vzácnych a ohrozených druhov.
Identifikácia dopadov uplatňovania zákazov a obmedzení ochrany prírody
Pri kvantifikácii dopadov sa budeme zaoberať najmä stanovením čiastky majetkovej ujmy, ktorú zákon o ochrane prírody a krajiny charakterizuje ako náhradu za obmedzenie bežného hospodárenia. Vykoná sa kvantifikácia nákladov v dôsledku realizácie opatrení v ochranných pásmach lesov bezzásahových území. Na základe objemu kalamitného dreva, nespracovaného kvôli neudeleniu súhlasov orgánov štátnej ochrany prírody a objemu ťažby dreva, ktorá sa nerealizovala z dôvodu osobitného režimu hospodárenia v CHÚ, sa budú kvantifikovať sociálno-ekonomické dopady.
Dopady prírodno-ochranných faktorov na toky dreva
Riešenie tejto úlohy bude nadväzovať na ukončený projekt APVV-14-0869 Výskum využívania dreva ako obnoviteľnej suroviny v prechode na zelenú ekonomiku. Kvantifikácia CO2 sa vykoná podľa metodiky bilancovania zásob uhlíka vo výrobkoch z dreva podľa Revidovaných doplňujúcich metód a usmernení o osvedčených postupoch vyplývajúcich z Kjótskeho protokolu z roku 2013. Kvantifikácia tokov dreva a viazanosti CO2 sa stanoví pre modelové situácie zohľadňujúce súčasný stav a rozsah CHÚ a stratégiu rozširovania území s piatym stupňom ochrany. Výstupom bude tiež kvantifikácia nákladov a strát štátu, štátnych a neštátnych lesných hospodárov a podnikateľov v lesníctve a drevospracujúcom priemysle v súvislosti s uplatňovaním zákazov a obmedzení zákona o ochrane prírody a krajiny a príslušných stratégií. Pomocou ekonomických metód hodnotenia efektívnosti a štatistického testovania bude vytvorený návrh optimálnej veľkosti CHÚ v SR a ich vhodného manažmentu.
Časový harmonogram riešenia projektu
2021
- Identifikácia hraníc záujmových území - podľa stupňov ochrany CHÚ.
- Analýza legislatívnych a vecných požiadaviek ochrany prírody na manažment CHÚ.
- Analýza metodiky INTEGRATE.
2022
- Zhodnotenie stavu a vývoja chránených lesov prostredníctvom kvantitatívnych ukazovateľov.
- Zhodnotenie vhodnosti ukazovateľov stavu lesa pre správy EK.
- Návrh zásad diferencovaného prírode blízkeho manažmentu v lesoch CHÚ s ohľadom na požiadavky ochrany prírody, vrátane metodiky INTEGRATE.
2023
- Tvorba návrhov na doplnenie nových ukazovateľov do zisťovaní a prieskumov pre správy EK.
- Bilancovanie viazanosti uhlíka (IPCC) v lesoch podľa rôznych druhov manažmentu.
- Kvantifikácia nákladov a strát štátu, štátnych a neštátnych lesných hospodárov a podnikateľov v lesníctve a drevospracujúcom priemysle v súvislosti s uplatňovaním zákazov a obmedzení zákona o ochrane prírody a krajiny a príslušných stratégií.
- Hodnotenie efektívnosti manažmentu jednotlivých druhov CHÚ prostredníctvom Data Envelopment Analysis (DEA).
- Návrh optimálnej veľkosti CHÚ v SR a ich vhodného manažmentu na základe ekonomických metód hodnotenia efektívnosti a štatistického testovania.
- Kvantifikácia zmien objemu produkovaného dreva, štruktúry produkcie, tokov dreva a zmien uhlíkovej bilancie vo výrobkoch z dreva v závislosti od spôsobu hospodárenia.
2024
- Porovnanie uhlíkových bilancií s ostatnými lesmi SR.
- Overenie navrhnutých zásad diferencovaného manažmentu vo vybraných pilotných územiach TANAP a NAPANT.
- Návrh jednoduchých a merateľných ukazovateľov využiteľných pre plánovanie manažmentu CHÚ.
Význam výsledkov projektu
Využitím nových poznatkov a postupov hodnotenia vývoja lesných ekosystémov v chránených územiach a prostredníctvom návrhov ich diferencovaného manažmentu projekt kvantifikuje rad ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov uplatňovania zákazov a obmedzení v lesných ekosystémoch chránených území. Výsledky projektu prispejú k vytvoreniu žiaducej rovnováhy medzi ochranou prírody a prírode blízkym obhospodarovaním lesov v chránených územiach, k zachovaniu a zlepšovaniu ich biodiverzity, za súčasného čo najefektívnejšieho využívania prírodných zdrojov.