V dňoch 9. až 10. októbra 2024 sa členovia Katedry marketingu, obchodu a svetového lesníctva aktívne zúčastnili dvadsiateho štvrtého ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie "Globalizácia a jej sociálno-ekonomické dôsledky" v Rajeckých Tepliciach organizovaný Žilinskou univerzitou v Žiline. Tento ročník, organizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, sa zameral na viaceré kľúčové oblasti, vrátane vplyvu Priemyslu 4.0 na ekonomiku a spoločnosť, digitálnu ekonomiku, bioekonomiku a environmentálny manažment.
Významná platforma pre odborné diskusie
Na konferencii sa stretli vedci a odborníci z viacerých krajín, aby spoločne diskutovali o výzvach a príležitostiach, ktoré so sebou prináša globalizácia. Naša katedra prezentovala výskumy spojené s globálnym obchodom s drevom a zodpovedným využívaním prírodných zdrojov.
V príspevku "The Dynamics of the European Timber Trade in a Globalized Economy" autorov Michala Dziana, Huberta Paluša a Jána Parobeka, bola prezentovaná analýza vývoja európskeho trhu s drevom v kontexte globálnej ekonomiky. Výsledky poskytli náhľad do dynamiky drevárskeho sektora a vplyvu medzinárodných trhov na regionálne štruktúry.
Vladislav Kaputa, Hana Maťová a Attila Rácz diskutovali o rozdelenej mysli človeka pri environmentálnych rozhodnutiach. Ich téma "Consumer or Citizen? - The Divided Mind of Environmental Decisions" sa zaoberala častou protichodnosťou rozhodovania človeka ako spotrebiteľa a človeka ako občana. Príspevok naväzuje na grantový výskum „Environmentálny spotrebiteľ – environmnetálny občan“.
Katedru tiež reprezentovali kolegyne Miriam Olšiaková, Erika Loučanová a Martina Nosáľová s príspevkom "The Impact of Global Trends on Consumer Purchasing Behaviour from the Point of View of Ethics". Tento výskum sa zameral na to, ako globálne trendy ovplyvňujú správanie spotrebiteľov pri nakupovaní, pričom zdôraznil etické hľadiská, ktoré sú čoraz dôležitejšie v kontexte zodpovednej spotreby a udržateľnosti.
Networking a nové príležitosti
Účasť na konferencii nám poskytla príležitosť rozšíriť naše odborné kontakty, získať nové poznatky a inšpirácie pre budúce výskumné projekty. Diskusie s kolegami z iných inštitúcií a krajín nám umožnili nadviazať medzinárodnú spoluprácu, čo môže viesť k novým projektom v oblasti udržateľného rozvoja a aktuálnych spoločenských tém.
Pre našu katedru bola účasť na tejto konferencii nielen veľkým prínosom, ale aj motiváciou pokračovať v ďalšom výskume a inováciách v oblasti využívania dreva a globálneho obchodu.